Arhiva biltena

BILTEN EKOPAKA ZA PRVI KVARTAL 2022.

S velikom motivacijom, ambicijama i planovima zakoračili smo u 2022. godinu i to sa razlogom. Rezultat ii ostvareni ciljevi za 2021. godinu koje smo prezentovali u „Godišnjem izvještaju o upravljanju ambalažom i ambalažnim otpadom”, kojeg Ekopak svake godine dostavlja Federalnom ministarstvu okoliša i turizma i Fondu za zaštitu okoliša Federacije BiH, još su jednom potvrdili uspješnost i poslovnu agilnost široke mreže naših saradnika. Ekopak je zabilježio rekordne količine ambalažnog otpada koji smo u 2021. godini predali na reciklažu: staklo: 1,317 tona, metal: 369 tona, papir: 9,978, plastika: 1,564 tone, drvo: 590 tona, višeslojna ambalaža: 190 tona te ambalaža od opasnih materija: 18 tona, što je ukupno14,025 tona.

Ekopak je u prvom kvartalu ove godine dobio i jedno od najznačajnijih priznanja za uspješno poslovanje: produženu dozvolu za operatera sistema za narednih pet godina. Naime, Federalno ministarstvo okoliša i turizma produžilo je dozvolu za operatera sistema upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom za period 2022. – 2026. godine. Inače, Ekopak je od 2012. godine do danas, preko mreže svojih sakupljača iz cijele Federacije BiH, na reciklažu predao više od 100.000 tona svih vrsta ambalažnog otpada. Ekopak nastavlja vrijedno investirati u infrastrukturu za razvoj sistema prikupljanja i reciklaže ambalažnog otpada.

Tako smo u januaru u sistem uveli Općinu Tomislavgrad. Tim povodom Ekopak je nabavio dvadeset specijalnih kontejnera za odvojeno odlaganje ambalažnog otpada. 

U gradu Sarajevu su ranije na pet lokacija instalirani podzemni kontejneri, a Ekopak je na svih pet lokacija u mjesecu februaru obnovio informativne panoe za građane. Inače, ovi panoi informiraju građane o ispravnom odlaganju ambalažnog otpada u podzemne kontejnere.

Uslijedili su i značajni datumi za prvi kvartal ove godine, pa je Ekopak iskoristio priliku da Svjetski dan ekologije i Svjetski dan reciklaže upriliči uz adekvatne radionice i edukacije za djecu. Svjetski dan ekologije, 22. februara, Ekopak je obilježio edukativnom radionicom za djecu u Žepču. U saradnji sa Ekotimom smo u kino dvorani Doma kulture Žepče, za učenike trećeg i četvrtog razreda Katoličkog školskog centra Žepče, održali radionice pod nazivom ‘Osmijeh Planete je u tvojim rukama’.

Svjetski dan reciklaže, 18.marta, bio je poseban dan za djecu sarajevskog vrtića “Ću-Ću”. Ovom prilikom Ekopak je prikazao svoj edukativni crtani film “Reciklaža nije gnjavaža”, koji je djeci približio važnost reciklaže ambalažnog otpada. Zvijezda crtanog filma, maskota Zekopak družio se sa djecom i kroz vlastiti primjer učio ih pravilnom odlaganju ambalažnog otpada. Na kraju ove lijepe priče, svi učesnici su dobilii Diplomu ambasadora Ekopaka, koja potvrđuje uspješno usvojeno znanje sa obilježavanja Svjetskog dana reciklaže. 

U mjesecu martu Ekopak je nastavio ulaganja u razvoj sistema reciklaže ambalažnog otpada: Javno-komunalno preduzeće “Komrad” iz Bihaća dobilo je pomoć u nabavci specijalnog kamiona za prikupljanje ambalažnog otpada, “Duga” iz Širokog Brijega također je uspješno nabavila šreder za usitnjavanje plastike i papira, a firma “Ladanušić Čistoća” iz Posušja bogatija je za stroj namijenjen usitnjavanju staklenog ambalažnog otpada.

Već u prvom kvartalu godine, mnogobrojni projekti su uspješno implementirani. Tako je u Novom Travniku održana ulična kampanja prikupljanja staklene ambalaže. Inače, kampanja je sprovedena u okviru regionalnog projekta “Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu”, koji implementiraju Njemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) i Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj „Naled“ iz Srbije su u saradnji sa operaterima sistema upravljanja ambalažnim otpadom „Ekopak“ (BiH), „Sekopak“ (Srbija), „Pakomak“ (S. Makedonija), te Asocijacijom za ekonomski razvoj Hercegovine REDAH i Zajednicom jedinica lokalne samouprave ZELS.

U martu smo potpisali memorandum o razumijevanju sa “Save The Children”, s primarnim ciljem: povećati inkluziju djece u reciklažnim procesima. S tim u vezi, 23. marta održana je i prva edukativna radionica za školsku djecu na temu “Upravljanje otpadom”. Radionici koja je održana u hotelu Hollywood (Sarajevo), prisustvovali su članovi ekoloških sekcija, učenici, nastavno i tehničko osoblje dvije osnovne škole: OŠ “Mirsad Prnjavorac” iz Vogošće i OŠ “Stari Ilijaš” iz Ilijaša.

Krajem prvog kvartala, predstavnici Ekopaka i KJKP RAD su u sklopu projekta “Upravljanje staklenom ambalažom Zapadnog Balkana” posjetili ugostiteljske objekte u Općini Ilidža, kojima su uručili specijalne posude za odlaganje staklenog ambalažnog otpada, a uposlenicima konobarske pregače s motivima i logotipom projekta. 

Posebna pažnja prvog kvartala ove godine usmjerena je nanajmlađe članove naše zajednice. Svakodnevne inicijative i značajni pomaci o važnosti reciklaže ambalažnog otpada, pokazatelji su da je bh. društvo na dobrom putu ka razvoju sistema po uzoru na dobre prakse iz zemalja regije EU-a. 

Ekopak će, kao i prethodnih deset godina, nastaviti svoju ulogu lidera na tom putu, uz Vašu pomoć i svih dionika uključenih u sistem reciklaže ambalažnog otpada. 

Do novog Biltena srdačno Vas pozdravljamo.
Vaš Ekopak
 

Ekopak d.o.o koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšao funkcionalnost stranice i pružio bolje korisničko iskustvo. Postavke kolačića mogu se kontrolisati i konfigurisati u Vašem web pregledniku.